Edelénynek lehetőség a kultúra

Edelény fejlődésének a motorja majd évszázadon át a szénbányászat volt. Az aknákat bezárták, a város magára maradt, amely talán meglepő módon, Klébelsberg Kunó gondolatának megfelelően nem leépítette, hanem fejleszti a kultúrát! Erről beszélgettünk Molnár Oszkár polgármesterrel.

-Önkormányzatunk mindig is – még a költségvetés szempontjából nehezebb időszakokban is – szívén viselte a művelődés támogatását, akár saját forrásokból biztosítva annak működését, akár a pályázati forrásokat felkutatva a fejlesztése érdekében- jelentette ki a polgármester. Majd így folytatta:

Értve ezalatt a népi és a másfél évszázadon keresztül meghatározó bányászat építészeti örökségének és szellemi hagyományainak a megőrzését, a modernkori kultúra tárgyi feltételeinek a biztosítását, vagy éppen a közösségteremtő programok megszervezését.

Természetesen törekedtünk arra is, hogy Edelény a térség közigazgatási, gazdasági és szellemi központjaként a környékbeli települések számára, illetve azokat bevonva is nyújtsa ezeket a lehetőségeket. A lista már önmagában impozáns, de ne feledkezzünk meg arról, hogy – bár állami tulajdonként, de a város vérkeringésének az elemeként – itt van a teljes pompájában felújított Edelényi Kastélysziget, illetve a tulajdonképpen minden igényt kielégítő Városi Sport- és Szabadidő Központ is. Az aktuálisan legnagyobb fejlesztési tervünk a kultúra területén egy többfunkciós központ kialakítása a jelenlegi művelődési központ felújításával és egy különböző célokra hasznosítható sportcsarnok megépítésével – zárta gondolatait Molnár Oszkár, aki az impozáns felsorolás igazolására egy összeállítást hozott magával az elmúlt évtized kulturális pályázatairól, projektjeiről, ami ezt követően itt olvashatnak.

Az edelényi Tájház bővítése a Borsodi Földvár interaktív bemutatóhely és gasztropince látogatóközpont kialakításával című projekt sikeres pénzügyi és fizikai zárása megtörtént 2013 októberében. A projekt összköltsége: 70 992 625 Ft.

Edelény belvárosának értéknövelő és funkcióerősítő fejlesztése (I. ütem) .A pályázat keretén belül megújult Edelény városközpontja. 2013-ban indultak meg a beruházások, amelyek 2014-ben is folytatódtak. A Városi Könyvtár és a Polgármesteri Hivatal épületének teljes rekonstrukciója történt meg, valamint a városközpontba található járdák, köztetek is felújításra kerültek. A projekt zárására 2014. október végén került sor. A beruházás összköltsége 797.353.706,- Ft.

Jó szerencsét Császtán! – Edelény térségének bányászmúltját bemutató tematikus élménypark TOP-os pályázat, folyamatban.  Elnyert támogatás: bruttó 462.000.000 Ft. Beruházási helyszín: Császta-szőlőhegy

Tervezett tevékenységek:

– az edelényi bányászat emlékét őrző interaktív földalatti bemutatóhely

– tematikus pihenő és játszópark

– látogatókat fogadó épület (előadó- és kiállítótér, ajándékbolt, büfé).

Közösségek háza felújítása. Az igényelt támogatás: bruttó 49.999.998 Ft

Szükséges önerő: bruttó 2.631.579 Ft. Beruházási helyszín: Közösségek Háza

Tervezett tevékenységek: István király útja 63. alatti épület energetikai korszerűsítése (külső homlokzat-, padló- és padlásfödém hőszigetelése; homlokzati nyílászárók cseréje; fűtési hálózat korszerűsítése gázkazán cserével, padlófűtéssel; villamos hálózat cseréje, energiatakarékos fogyasztók felszerelésével; napelem elhelyezése tetőre.)

Edelényi és borsodsziráki gyermekek részére kulturális és ismeretterjesztő foglalkozások. Az igényelt támogatás: bruttó 14.515.000Ft.

Beruházási helyszín:

– Mátyás Napközi Otthonos Óvoda és Bölcsőde

– Szent Miklós Gör.kat.Általános Iskola és Óvoda

– Borsodi Általános Iskola

– Bartók Béla Általános Iskola, Borsodszirák

– Szent János Gör.kat. Gimnázium

– Edelényi Nyitott Ajtó Baptista Általános Iskola

Tervezett tevékenységek:

– Helytörténeti (havi)szakkör, Heti sakkszakkör

– Iskolás témanapok: épített és természeti értékeink, zenetörténet, bábkészítés és bábozás,Hagyományőrző kulturális órák,Szavalóverseny

– Óvodásmesék témanapok,Fejlesztő kulturális órák

– Olvasótáborok

– Színházlátogatás.

Összes bevonandó gyermek száma 100 óvodás és 750 iskolás gyermek.

Komplex humánszolgáltatás fejlesztése. Konzorciumban beadott pályázat: Edelény, Boldva, Szendrőlád, Lak, Abod, Hangács, Ziliz Önkormányzata

Igényelt támogatás: bruttó 249.999.066 Ft

Ebből Edelény: bruttó 159.884.578 Ft

Megvalósítási helyszín: pályázó települések

Tervezett tevékenységek:

  • Városi rendezvények és napok szervezése
  • Álláskeresési tanácsadás: ezekből is látszik, milyen tudatosan próbáljuk a lakosságot felkészíteni az iparterületre érkező cégek által generált munkaerő keresletre
  • Szűrések, prevenciós programok, sport és egészségnapok
  • Helyi civil szervezetek és egyesületek támogatása (nyugdíjasok, sportklubok (sakk, billiárd, egyéb sport), további szervezet: pl. Rákellenes Liga
  • Szakkörök, nyári napközis táborok, ösztöndíj programok
  • Testvérvárosi rendezvények

Helyi identitás és kohézió erősítése Edelény és térségében. Az Igényelt támogatás: bruttó 120.027.950Ft. Konzorciumban beadott pályázat: Edelény, Boldva, Mucsony, Izsófalva, Rudolftelep, Ziliz, Sajóecseg, Sajósenye, Hangács

Beruházási helyszín: pályázó települések.

Tervezett tevékenységek:  a területi és társadalmi hátrányok következményeinek, a szegénység mélyülésének, újratermelődésének és területi terjedésének mérséklése, mélyszegénységben élők integrációjának előmozdítása:

  • információs pontok létrehozása (2 db)
  • megújított helyi esélyegyenlőségi program elkészítése
  • helyi nyilvánosság fórumainak megteremtése, meglévő fórumainak fejlesztése (12 új program)
  • Közösségi interjúk készítése (60 db) és eredményeinek megvitatása (12 alkalom)
  • közösségi akciók, tevékenységek, események megvalósítása (24 alkalom)

Gyermekesély programok megvalósítása Elnyert támogatás: bruttó 499.927.078 Ft. Megvalósítási helyszín: Edelényi járás, a körzeti szociális szolgálatok (Edelény, Szendrőlád, Szendrő, Boldva, Borsodszirák, Perkupa és Bódvaszilas) köré szervezve

Megvalósítandó tevékenységek:

– Rengetek foglalkozás és rendezvény megvalósítása (Sportnapok, falu és városnapok, egészségnapok, táborok, szakkörök, képzések)

–        Hiányzó szakemberek pótlása (pszichológus, szociális munkás, fejlesztő pedagógusok, szociálpedagógus)

Bethlen Gábor program keretében Magyarország és a Kárpát-medence magyarok lakta települései közötti magyar-magyar kapcsolatok ápolását és fejlesztését célzó testvér-települési programok és együttműködések támogatása. A projekt fő célja Edelény és az erdélyi (partiumi) Székelyhíd közötti testvér-települési kapcsolat kialakítása a magyar nemzeti azonosságtudat erősítése érdekében. 2018-ban egy alkalommal Székelyhídon és egy alkalommal Edelényben találkozhattak a települések közigazgatásban és közintézményeiben dolgozók. A 2-2 napos találkozókon a közigazgatás szervezeti felépítését és működését ismerték meg, illetve az uniós fejlesztési lehetőségeket egyeztették a résztvevők. Igényelt támogatás: 650.000 Ft

Kubinyi Ágoston Program megvalósítása

Az Edelényi Művelődési Központ, Könyvtár és Közérdekű Muzeális Kiállítóhely által üzemeltetett Borsodi Tájházban a Szűcs-Kiss-Szarka ház és a Szathmáry-Horkai ház állandó kiállításainak felújítását megvalósítottuk meg 2018-ban, amelyre 1.500.000 Ft támogatást igényeltünk. Ugyanezen program keretében az Edelényi Művelődési Központ, Könyvtár és Közérdekű Muzeális Kiállítóhely állandó kiállításainak felújítását és infrastrukturális fejlesztéseket kívánjuk megvalósítani, amelyre 4.000.000 Ft támogatást igényeltünk.

Népi építészeti program

Minkét 2020-ban benyújtott támogatási kérelem támogatásra került a Népi építészeti program keretében népi építészeti értékek megújulását támogató szakmai előkészítésre és épületfelújításra igényelhető támogatásról című pályázati felhívás keretein belül. A projektekben tervek, tanulmányok elkészítésére igényeltünk vissza nem térítendő támogatást, amelyek tárgyát a Borsodi Tájház területén található Szathmáry-Horkay ház, illetve Szűcs-Kiss-Szarka házhoz kapcsolódó építéstörténeti kutatás, szerkezeti szakvélemény, faldiagnosztika, restaurátori szakvélemény és egyszerűsített engedélyezési terv elkészítése képezi. A tervezett tevékenységek megvalósultak.

Büszkeségpont kialakítása

Az 1956-os Emlékbizottság megbízásából a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány jelentetett meg „Büszkeségpontok” című pályázati felhívását, amelynek témája az 1956-os forradalmat és szabadságharcot valamint a kapcsolódó történelmi eseményeket felidéző, a hősöknek és az áldozatoknak emléket állító úgynevezett „Büszkeségpontok” létrehozására. Ennek keretében a forradalmak terén került kialakításra egy, a múlt eseményeit bemutató emlékmű kialakítására.

-Csontos László-

Egy bányász régió